Gro Shawl – BOTANICAL YEAR 11/2022

V listopadu už příroda odpočívá… Rána jsou mlhavá, stromy téměř holé a krajina už nehraje barvami jako v říjnu. Naopak převládá hnědá, šedá, a když svatý Martin přinese první sníh, tak se přidá také bílá. Dny jsou kratší, ráno je později světlo a odpoledne přichází dříve tma. A venku bývá vlhko, to pak zima „zalézá do kostí“. Jakési rčení ale praví, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. A tak nastal čas si uplést opravdu teplý šátek, do kterého se člověk může zachumlat. Gro Shawl by Fiber Tales takový je.

Gro prý znamená v dánštině „růst“, to by s listopadovou odpočívající přírodou moc nekorespondovalo, ale mně ten vzor rostlin upletený v hnědé barvě připomíná uschlé květy a trávy, které v listopadu v přírodě hojně potkávám. A teplý šátek to je – pletla jsem dvojitě z alpaky a ta hřeje vydatně. Největší výzvou tohoto projektu bylo vyjít s přízí. Té jsem měla omezené množství – rozpárala jsem na ten šátek starší kardigan, který jsem už moc nenosila. Nebyl by to problém, příze mělo být na šátek dost a ještě mělo zbýt. Kdybych ovšem tak nějak nepřehlédla fakt, že se příze drží dvojmo. Slovy klasika, „krát dvě to mělo bejt“. 😀 Takže z kardiganu nic nezbylo a naopak jsem musela přikoupit. To by samo o sobě nebyl až takový problém. Příze se stále vyrábí a prodává, navíc se jedná o přízi vyráběnou průmyslově, tedy nejde o žádná ručně barvená přadena, kde se čekají rozdíly mezi barevnými šaržemi. Jenže tady byl rozdíl mezi šaržemi několik let… a prostě ta nová klubka nebyla barevně úplně stejná jako ta stará. A tady mě to pletení dvojmo zase naopak zachránilo. Střední část šátku jsem pletla tak, že jsem držela jednu nit z nového klubka spolu s jednou nití ze starého, než jsem stará klubka dopletla a začala držet dvojmo novou přízi. Tím jsem vytvořila méně nápadný barevný přechod. Byla jsem s tím až tak úspěšná, že koho jsem se zeptala a kdo o mé anabázi s dokupováním klubek předem nevěděl, při pohledu na rozložený šátek nic nepoznal. Až teprve když jsem dala k sobě protilehlé konce. Schválně na ně koukněte na titulním obrázku. Všimli jste si už původně, nebo až teď když jsem na to upozornila? V každém případě se mi ten barevný přechod líbí, šátek se nosí dobře a hřeje mě výborně, takže konec dobrý – všechno dobré.

  • Příze: Garnstudio DROPS Puna 03 Brown
  • Velikost: uni
  • Jehlice: 5,5 mm kruhové ChiaoGoo Twist Red Lace
  • Vzorek: 14 ok x 32 řad = 10×10 cm vroubkem
  • Konstrukce: trojúhelníková
  • Spotřeba: cca 500 g = cca 1100 m

Fotit jsem šla za město. Byl to listopadový den, kdy bylo zataženo, ale to bylo vlastně dobře. Na fotkách se netvořily ostré stíny nebo přepaly. Myslela jsem si na jednu zídku, kam bych šátek položila, a ukázalo se, že je pro mé účely fakt skvělá. Místy obrostlá mechem navozuje ten pocit sychravého podzimu, který ale přesto není úplně depresivní. Zelená je přece barva naděje, růstu, nového života, který se tam někde ukrývá a čeká na jaro. Měla jsem obavu, jak šátek na zídku upevnit, ale byla zbytečná. Prostě jsem ho tam položila a zůstal. Pohodové focení.

One thought on “Gro Shawl – BOTANICAL YEAR 11/2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *