Knobbly Tee – BOTANICAL YEAR 8/2022

V srpnu se u nás tradičně jezdí na letní tábory a s tím je spojeno nejen spaní ve stanu, koupání v řece a noční hlídky, ale taky ohně – ať už jde o slavnostní táborák nebo oheň pro vaření. A každý oheň potřebuje dřevo. Ne každé dřevo ale dobře hoří. Oheň nechcete dělat ze dřeva syrového, čerstvě pokáceného. I kdyby bylo suché (ve smyslu ne mokré, např. zmoklé), dobře hořet nebude. Chcete dřevo nejen suché, ale i vyschlé (snad je ten rozdíl zřejmý). Jak takové dřevo poznat mě učil jeden vedoucí… ideální je, když už mu opadala kůra a dřevo jakoby zbělelo. Říkal, že vypadá jako kosti. 😀

Podobnou barvu má hedvábná příze, ze které jsem chtěla zkusit uplést letní triko a otestovat tak další „letní“ materiál. Hedvábí prý v zimě hřeje a v létě chladí… Tahle příze byla dost jemná, takže spíš na léto. No a shodou okolností jsem našla návod na triko Beith Pullover by Kirsten Hipsky s copánkovým předním panelem, který mi připomíná suky ve dřevě.

Návod jsem modifikovala ve dvou věcech: upletla jsem si krátké rukávy (originál má delší) a posunula linii výstřihu výš (výstřih upletený podle návodu byl na mě moc hluboký). V každém případě to bylo zajímavé pletení. Pletlo se tak trochu jako raglán pletený odspodu, kdy se tělo a rukávy pletou až do podpaží každý kus zvlášť a pak spojíte vše na jednu jehlici a doplétáte raglánové sedlo – jen to ujímání nebylo raglánové ale pro vsazené rukávy. Moc zajímavá konstrukce, se kterou jsem se zatím nesetkala. Výsledkem je klasický střih.

  • Příze: Knitting for Olive Pure Silk Lamb’s Ears (100% hedvábí)
  • Velikost: 32 (reálná velikost 70 cm)
  • Jehlice: 3,25 mm kruhové ChiaoGoo Twist Red Lace
  • Vzorek: 30 ok x 36 řad = 10×10 cm hladkým žerzejem
  • Konstrukce: Bottom up
  • Spotřeba: cca 128 g = cca 640 m

Focení, jako obvykle, neproběhlo úplně tak, jak jsem plánovala… Chtěla jsem na dekoraci něco jemného a barevně nekřiklavého (aby nebylo „ukřičeno“ triko) a taky přírodního. Vyrazila jsem tedy za město a koukala po růžových, světle žlutých nebo modrých kvítkách. Nebo našedlých listech. Našla jsem, ale nefungovalo to, nelíbilo se mi to. A tak jsem to zabalila. Promyslím focení ve světle dnes nabytých zkušeností a za pár dní to zkusím znovu… Ušla jsem ale asi jen půl kilometru, když jsem došla k rybníku, kde byla písčitá plážka, kterou sem tam narušovaly kořeny stromů. Kouknu do jejich korun a vidím, že jsou to olše – stromy, které hojně rostou u potoka na našem letním tábořišti, kde každý rok vaříme na ohni a děláme táboráky. Takže jsem opět sklonila zrak k zemi a hledala olšové šišky, někde tam musely být… A taky byly. Spolu s větvičkami a suchými listy posbíranými pod olšemi jsem je naaranžovala na triko a bylo to. Takhle se mi to líbilo. Triko na tmavším podkladu pěkně září, ale zároveň funguje jako světlý podklad pro tmavší dekorace. A zvlášť první fotka nese i všechny důležité informace – je tam všude dřevo (nejen vzor trika, ale i větvičky, kořeny), a je tam olše, strom typický pro náš letní tábor, kde se dřevem pracujeme opravdu hodně. Paráda!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *