Tilia Tee – BOTANICAL YEAR 7/2022

Červenec… celkem dlouho jsem přemýšlela, co budu pro Botanical Year plést v červenci. Mělo by to být jednoduché na pletení, abych se na to nemusela moc soustředit, a taky lehké a skladné, aby se to dalo dobře zabalit. To proto, že budu plést často na cestách. Další ponožky? (A v srpnu další neb podmínky budou podobné?) Ne. Nakonec jsem se rozhodla pro další lněné triko. Není to tak malý a lehký projekt jako ponožky, ale ze lnu se v létě dobře plete – a taky se pak to lněné triko dobře nosí, kam se na len hrabe bavlna. Letní lněná trika jsou to, co teď chci plést a nosit.

A tak jsem nahodila triko inspirované Tegna by Caithlin Hunter, kde se mi zalíbila bordura na spodním okraji (a zbytek trika je hladký žerzej, což je spousta bezmyšlenkovitého pletení, to vyhovuje). Vzor bordury mi, zvlášť v mém zeleném pojetí, připomíná listy lípy – na spodku obloučky, vršek pěkně do špičky. Lípy tady u nás kvetou spíš na konci června, ale na vandru ve východních Čechách jsem potkala kvetoucí lípy i v půli července. Takže časování je nakonec v pořádku. 😉

Věděla jsem, že triko nebudu chtít plést podle toho návodu, příliš bych toho musela předělávat (ease, tvar výstřihu, posazení rukávů…), vlastně jediné, co jsem z něj chtěla, byla ta bordura. A tak jsem si našla jednu velmi podobnou a zbytek trika si spočítala (a zaimprovizovala při pletení) sama. Po zkušenosti s Willow Tee mi přišlo jednodušší to vymyslet „na zelené louce“ než předělávat cizí návod. Trochu problémů bylo opět s výstřihem – i po blokování se mi nepěkně kroutil do ruličky a tu jsem tam nechtěla – celou linii výstřihu to jakoby zvedalo a výstřih „neležel“. Doufala jsem původně, že len by tohle dělat nemusel, ale realita byla jiná. Nakonec pomohlo výstřih jednoduše obháčkovat řetízkem, ale musela jsem dát pozor, abych háčkovala opravdu volně. První pokus výstřih dost stáhl, a to až tak, že byl problém provléct hlavu. 😀 Když jsem to opravila, stále to nebylo ono, protože to ani tak nebylo dost volně a cítila jsem, jak mě tvrdá linka řetízku tlačí na hrudníku. Teprve třetí pokus vyšel k mé spokojenosti.

  • Příze: BC Garn Lino 62 Moss (100% len)
  • Velikost: 30,5 in (78 cm)
  • Jehlice: 3 mm kruhové ChiaoGoo Twist Red Lace
  • Vzorek: 25,5 ok x 39 řad = 10×10 cm hladkým žerzejem
  • Konstrukce: Bottom up, rukávy napletené shora dolů
  • Spotřeba: cca 180 g = cca 540 m

Focení proběhlo na výletě v lesích u Českého Šternberka. Šli jsme kolem pařezů stromů, které mívaly odhadem tak metr v průměru. Jeden z nich měl dřevo v hezké světlé barvě, které mi přišlo pěkné jako pozadí pro mé triko. Ale mělo to „ale“… Strom uřízli ve výšce asi tak metr. Triko jsem na pařez položila, vyfotila detaily krajky a výstřihu spolu s květy a listy lípy, které jsem předem nasbírala v lipové aleji… ale jak vyfotit celek? No, musela jsem na ten vysoký pařez vylézt. To by ale ještě nebylo to nejsložitější. Ono se to nezdá (pařez metr v průměru má přece obrovskou plochu ne?), ale aby se tam vešlo triko, vy a na fotce trika nebyly vidět vaše nohy, na to ta plocha zas až tak obrovská není. Když jsem stála na krajíčku pařezu a štelovala výřez fotky, aby tam nebyly vidět moje boty, opravdu jsem si říkala, že by nebylo dobré ztratit balanc a spadnout či sklouznout z toho vysokého pařezu do všech těch odřezků po kácení, odsekaných větví a odpadané kůry – vyjít z toho jen podrápaná by mohlo být velké štěstí. Naštěstí se nic z toho nestalo, byla jsem opatrná… a mám fotku. To, že začalo víc svítit slunce a některé části jsou hodně ve stínu zatímco jiné zase skoro přepálené, už nebyly síly řešit…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *