Quercus Socks – BOTANICAL YEAR 4/2022

Dub…en. Jasně v tom slově slyším „dub“. Dub letní, dub zimní, dub červený… a těžko říct, kolik dalších variant dubu neznám. A vybaví se mi název jedné povídky z Fimfára – Až opadá listí z dubu. Před Fimfárem mě to nikdy netrklo, ale dub má prostě ty suché listy na sobě až do té doby, než mu začnou rašit nové. Prý v dubnu. Letos to v dubnu nestihly (vynahradily si to hned na začátku května), ale to nevadí, stejně jsem si na dubnové ponožky vybrala hnědou přízi, barevně podobnou těm ještě neopadaným dubovým listům.

Pletla jsem podle návodu na Herbarium socks by Masha Zyablikova a musím návod pochválit, neměla jsem s instrukcemi žádný problém. Trochu jsem si upravila lem (opět jsem použila Tubular Cast On) a protože by mi jinak byla i velikost S dlouhá v chodidle, maličko jsem si zkrátila špičku a pletla ji podle Thriambus Socks by Rich Ensor (k té se stále vracím, je to má oblíbená). Jen vzor na vršku a techniku ujímání jsem pletla podle návodu, aby to vypadalo stejně. Příze je islandská, už jsem o ní psala u Cyrilometodějských ponožek. Ty zatím drží výborně a hrubší příze mi na nohou nevadí, naopak tyhle ponožky hřejí víc než jiné, pletené z příze stejné síly… takže jsem vzala další klubko, tentokrát v tmavším barevném odstínu. Spotřeba byla trochu větší, než mívám obvykle – ponožky jsou maličko delší, než jsem zvyklá plést. Musela jsem vzít i pár metrů z druhého klubka.

  • Příze: Ístex Lopi Einband 9076 Almond Heather (100% new wool)
  • Velikost: S, 64 ok
  • Jehlice: 2,25 mm kruhové ChiaoGoo Twist Red Lace
  • Vzorek: 34 ok x 44 řad = 10×10 cm hladkým žerzejem
  • Konstrukce: Top-down, Flap heel
  • Spotřeba: cca 52 g = cca 260 m

Fotila jsem na starém betonu. Nějak mi to přišlo adekvátní té hrubší přízi. Před koncem dubna, když už jsem ponožky dokončovala a začala přemýšlet o focení, jsem si nasbírala v parku staré dubové listy a 1. května narazila v lese na spoustu zachovalých žaludů… A pak už jsem listy a žaludy jen rozházela okolo ponožek na beton. Chlupatá příze se hůř fotí, úzké pole ostrosti moc nefungovalo. Světla bylo dost, takže jsem si mohla dovolit čočku trochu zavřít, to nebyl problém, ale zaostření na jeden detail s rozmazáním okolí to moc neumožňuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *