Brigit Socks aneb Cyrilometodějské ponožky – ČERVENEC 2021

Brigit Socks by Monkey Toes mě zaujaly v růžové verzi na Pinterestu… Netuším, po které Brigitě autorka pojmenovala tyhle ponožky, ale Svatou Brigitu Švédskou připomíná římskokatolický kalendář 23. července. Nicméně to není důvod, proč jsem tyhle ponožky pletla v červenci. Může za to tenhle obrázek:

Vzor na ponožkách mi připomíná tenhle památník Cyrila a Metoděje z Tesaloniky. A jejich svátek je 5. července, jak dobře všichni vědí, protože mají volno ze školy a z práce.

Vlnu použitou na tyhle ponožky mi přivezli milí mládežníci přímo z Islandu. Prostě jednoho dne došla v chatu otázka: „Chceš přivézt islandskou vlnu?“ No vůbec jsem nevěděla, co to je za vlnu, ale „jasně že chci“. 😀 Něco málo jsem si o ní přečetla na internetových stránkách výrobce a tvrdili tam, že je výborná na šátky. Tak jsem si nechala přivézt čtyři hnědá klubka – dvě světlejší a dvě tmavší. Plánovala jsem konečně zkusit techniku brioche. No, nedopadlo to. Tahle vlna je dost hrubá. Sice po vyprání opravdu změkne, ale ne tak, abych si ji dala na krk. Obávám se, že to by mě škrábalo. Takže výsledek je zřejmý – jedno z klubek bylo zužitkováno na ponožky. Sice jsou pletené v létě, ale nosit se budou určitě spíš v zimě. Ačkoli je příze tenká (tenší fingering ale ne lace weight), je hodně teplá. Nevýhoda je, že tyhle ponožky nebudu moct hodit do pračky – není to ponožkovka s úpravou superwash. Ale co, třeba časem bude víc ponožek, které se nebudou prát v pračce. Konec konců, praní vlny v ruce není žádná extra práce – nechá se to chvíli namočené ve vlahé vodě s přípravkem na vlnu, přemístí do vlahé čisté vody, vymačká (neždímá), promačká v ručníku a nechá uschnout naplocho. Žádná věda. Jen dodržet „3N“: nemáchat, neždímat a nedávat do teplé vody. Vlastně to měli ti naši předkové s tou vlnou jednoduché! 😉 Ale jsem zvědavá, jakou budou mít tyhle ponožky výdrž. Do ponožkových přízí se dneska přidává umělé vlákno (třeba polyamid), které zvýší odolnost příze a ponožky se tolik neprodřou. Předkové umělá vlákna neměli, ale myslím, že ponožky asi spravovali, zatímco já zatím nespravovala z těch pletených ani jedny (a některé ponožky mám určitě třetím, možná čtvrtým rokem). Tahle příze ale vypadá, že je sice tenká ale odolná. No, otestujeme, uvidíme… (ale až v zimě).

  • Příze: Ístex Lopi Einband 9075 Pecan Heather (100% new wool)
  • Velikost: 64 ok
  • Jehlice: 2,5 mm kruhové ChiaoGoo Twist Red Lace
  • Vzorek: 30 ok x 44 řad = 10×10 cm hladkým žerzejem
  • Konstrukce: Top-down, Flap heel
  • Spotřeba: cca 44 g = cca 220 m

K nafocení těchto ponožek jsem použila dekoraci u vchodu/vjezdu do jednoho z domů v Kroměříži, která se mi líbila. Evokuje mi zdobení portálu chrámu. Historicky je to tedy jistě úplně mimo dobu věrozvěstů a taky nevím, co by Byzanc řekla na tu omlácenou zeď, ale mně se to líbí. Ne vždycky je kostel výstavní… ale to neznamená, že se tam člověk nemůže setkat s Bohem. A o přiblížení Boha lidem šlo Cyrilovi s Metodějem především. Největší výzvou tohoto focení bylo dostat ponožky (a nohy) až k vyzdobené části, protože výzdoba byla až cca 70 cm nad zemí a výš. Sama bych to nevyfotila, takže opět patří mé díky kamarádce, která to cvakla, když jsem držela ponožky u zdi a když jsem seděla na zemi s nohama nahoru opřenýma o dekoraci. To byla velká legrace jenom tam ty nohy dostat. Jsem malý pívo, nožičky mám krátké a stoličku jsem s sebou zrovna jako na potvoru neměla, 😀 udržet v té pozici foťák v ruce jsem schopná nebyla…

2 thoughts on “Brigit Socks aneb Cyrilometodějské ponožky – ČERVENEC 2021

  1. Pingback: Quercus Socks – BOTANICAL YEAR 4/2022 | Meadowgallery

  2. Pingback: Pink Blossom (Clematis) Socks – BOTANICAL YEAR 5/2022 | Meadowgallery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *