Walnut Bark Shawl (modified) – BOTANICAL YEAR 2/2022

Pro únor jsem si vybrala k pletení šátek a inspirovala se návodem Walnut Bark Shawl by Asita Krebs (walnut bark znamená „kůra ořešáku“). V únoru je tenhle strom holý, bez listí, ale kůra se dá obdivovat stále. Copánkový vzor šátku má připomínat právě rýhy na kůře tohoto stromu… Moje příze je v trochu teplejších tónech hnědé, než je v reálu kůra ořešáku, která je spíš šedohnědá, ale barva se mi líbí a na této přízi copánky krásně vyniknou.

Návod jsem dost modifikovala. Vlastně jsem použila jen rozkres copánkového vzoru a zbytek jsem si zkonstruovala sama – asymetrický a mělký tvar z návodu se mi totiž nehodil do krámu. Chci ten šátek nosit nejen kolem krku (kde potřebuju, aby pokryl plochu hlubšího výstřihu u kabátu nebo saka, takže potřebuju větší hloubku), ale taky ovázaný kolem ramen a těla, kde preferuju symetrický tvar. Možná by bylo lepší najít jiný návod, který by lépe odpovídal mým představám o tvaru… ale zas ten copánkový vzor, tomu jsem neodolala. A tak jsem si trochu hrála. Tvar šátku jsem zvolila trojúhelníkový a copánkový vzor umístila do středu jakoby na osu (matematicky správně je to asi výška trojúhelníku). Jako podklad jsem místo vroubku dala hladký žerzej. To vše bylo celkem v pohodě, ale menší problém nastal zájmena s okrajem, pro který jsem zvolila dutinku. Nebyl v mém podání dost pružný. Výsledkem bylo, že jsem párkrát párala, což práci trochu prodloužilo – trvala přes měsíc (začala jsem už ke konci ledna, šátek byl dokončený až začátkem března). Nakonec řešení nedostatečně pružného lemu přišlo díky videu Stephena Westa a výsledkem jsem nadšená!

  • Příze: Fyberspates Vivacious 4Ply 602 Copper Tones
  • Velikost: 145 x 67 cm (přepona x výška)
  • Jehlice: 3,5 mm kruhové ChiaoGoo Red Lace
  • Vzorek: 23 ok x 38 řad = 10×10 cm hladkým žerzejem
  • Spotřeba: cca 208 g = cca 760 m

Únor bílý pole sílí. To říká pranostika. V našich končinách moc sněhu v únoru nebylo, jestli vůbec nějaký… Ale na začátku března jeden den napadlo. Maličko a na chviličku, ale napadlo. Hned jsem popadla šátek, pár ořechů a foťák a vyrazila pro „únorové“ snímky. Na strništi za městem ale sníh rychle tál, takřka se ztrácel před očima. Focení trvalo jen pár minut, přesto na konci už sníh nebyl na fotkách téměř patrný. Nevadí, aspoň trocha poprašku v pozadí je vidět…

2 thoughts on “Walnut Bark Shawl (modified) – BOTANICAL YEAR 2/2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *