Willow Tee – BOTANICAL YEAR 6/2022

Červen je měsíc prvních opravdu letních dnů a teploty už nezřídka vystoupají na hodnoty tropických dní a nocí. V přírodě se držíme u vody. V našich končinách tedy trávíme volný čas u rybníka, kde se ochlazujeme koupáním, nebo u potoka, kde koupeme aspoň nohy. 🙂 A u vody rostou často vrby…

Vrbové listy mi připomínal vzor na sedle trika Waterlily by Meghan Fernandes. Přízi jsem použila lněnou, protože len je chladivý, a barvu má tahle příze zeleně stříbřitou, podobnou buď listům šalvěje nebo… ano, vrby. Konkrétně vrby bílé.

Při pletení jsem dělala několik úprav. Jednak mi neseděl vzorek, druhak jsem chtěla trochu tvarování pasu, což návod nemá, a za třetí jsem nechtěla triko s positive ease (ease udává, jak volné či „na tělo“ má triko podle záměru návrháře být, positive ease znamená volnější triko). Je to tak, není mi příjemné nosit dnes celkem populární volný „boxy“ styl, nechtěla jsem to triko volné (i když také ne úplně opnuté). Ze všech třech důvodů byla potřeba trocha matematiky… Vše šlo dobře – faktory nesedícího vzorku a změny ease šly proti sobě, takže se skoro vyrušily, co víc si přát. Spokojeně jsem pletla, upletla tělo, krajku na zadním díle… až přišla kritická část tohoto pletení, totiž krajka na předním díle. Tu jsem několikrát předělávala kvůli výstřihu, který byl příliš malý, „táhnul“ a úplně mě tlačil na klíčních kostech. Bylo potřeba několika pokusů. V poslední verzi jsem začala ujímat na výstřih hned na začátku krajky (ne až v cca polovině její výšky, jak to bylo podle návodu), což výstřih zvětšilo a to nakonec pomohlo. Taky jsem si upravila uzavření na zadním díle – při doporučeném způsobu byla pletenina volná a na šíji mi odstávala. Použila jsem tedy úplně obyčejné uzavření, které okraj pěkně stáhlo a zpevnilo.

  • Příze: de rerum natura Antigone amande (100% len)
  • Velikost: 1 (81 cm)
  • Jehlice: 3,25 mm kruhové ChiaoGoo Twist Red Lace
  • Vzorek: 26 ok x 36 řad = 10×10 cm hladkým žerzejem
  • Konstrukce: Bottom up
  • Spotřeba: cca 216 g = cca 562 m

U focení jsem si vzala k srdci další nápad zvenčí – fotit s levandulí. Levandule právě kvetly a k barvě příze se mi to líbilo barevně. Zpětně jsem si dohledávala, proč vlastně se mi to líbí – v naději, že třeba konečně pochopím tu teorii barev… a (pokolikáté už?) ji studovala na internetu. Takže… Ne, bohužel zase nejsem o moc moudřejší, nedokážu to na základě těch barevných kruhů definovat ani zpětně. Asi se prostě spokojím s intuicí a systémem „líbí – nelíbí“.

One thought on “Willow Tee – BOTANICAL YEAR 6/2022

  1. Pingback: Tilia Tee – BOTANICAL YEAR 7/2022 | Meadowgallery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *