Saphira Socks – SRPEN 2021

O letních prázdninách mě příjemně překvapilo dítě… přišlo s tím, že si budeme ve volných chvílích vzájemně předčítat z knížky! To je od puberťáka nabídka, co se neodmítá. Pravda, trochu mi zatrnulo, když jsem si uvědomila, že výběr knihy může být ledajaký a že asi nechci číst a poslouchat kde co. Ale všechny obavy se rozplynuly, když dítě navrhlo sérii Odkaz dračích jezdců. A protože jsme čtením strávili hezké volné chvíle prázdnin, v srpnu jsem zkusila uplést dračí ponožky. Srpen se na dračí ponožky hodí i proto, že první díl série, Eragon, byl prý prvně vydán v srpnu 2003.

Ti, kdo knihy četli, určitě vědí, že Eragonova dračice Safira má zářivě modré šupiny. Nebýt obrázku na obalu knihy, kde má Safira šupiny tmavě modré, přestavovala bych si ji spíš v tyrkysové nebo světlejší petrolejové barvě… a já měla doma přízi Nua Sport v odstínu Hatter´s Teal Party, takže to bylo jasné. Navíc díky podílu lnu není příze monotónně jednobarevná. Len chytá barvu při barvení jinak než vlna, takže ty světlé záblesky má na starosti on. A Safiřiny šupiny určitě odrážely pěkně světlo v záblescích… 😉 Protože jsem ale měla jen jedno klubíčko (a to nebylo na celé ponožky dost), špičky, paty a lem ponožek jsem upletla z petrolejového Nordu od Drops Garn Studio. Menší potíže nastaly díky rozdílům mezi přízemi. Nua Sport je trochu silnější příze (sport weight) než Nord (fingering weight), takže jsem musela ponožky průběžně upravovat, aby dobře sedly, zejména v oblasti kotníku (a i tak je to tam nafest, oblékání by mohlo být hladší…). Za prvé jsem průběžně upravovala počet ok. Když jsem pletla s Nordem, pletla jsem s počty ok pro standardní ponožku z fingeringu (tj. v mém případě 60 ok). Ale u Nua Sportu jsem musela počet ok po obvodu snížit, jinak by byla pletenina o dost širší a tudíž by mi ponožky byly příliš volné. Kromě toho jsem se taky potřebovala dostat na 50 ok v oblasti nártu a pak na 48 ok okolo nohy (holeně), aby mi tam sedl vzor. Další úpravou za pochodu bylo, že jsem v části holeně pletla na o něco málo větších jehlicích (2,75mm) a kdybych měla ty ponožky plést znovu, nebudu se žinýrovat jít i na 3mm, protože navzdory tomuto kroku není oblékání ponožek úplně komfortní – přes patu to trochu drhne. Dá se, není to extra problém, ale jiné ponožky na nohu vklouznou lépe. Nevadí, poučím se pro příště.

O vzoru jsem se tu už zmínila, ale teď ještě pár drobností o něm. Hledala jsem něco, co by připomínalo dračí šupiny. Zaujal mě tento:

A navíc se jmenuje příznačně Dragon skin (Dračí kůže). Jenže… ta střední linie dvou ok se mi zdála moc široká a navíc preferuju plést z grafu. No, nakonec jsem si to nakreslila a upravila tak, aby mi to vyhovovalo, tedy jen s jedním středním okem.

  • Příze: Stolen Stitches Nua Sport Hatter´s Teal Party (60% Merino, 20% Yak, 20% Len), Drops Nord mix 09 Deep Ocean (45% Alpaca, 30% Polyamide, 25% Wool)
  • Velikost: 50/60 ok
  • Jehlice: 2,5 a 2,75 mm kruhové ChiaoGoo Twist Red Lace
  • Vzorek: 28 ok x 42 řad = 10×10 cm hladkým žerzejem přízí Nua Sport
  • Konstrukce: Toe Up, Flap heel
  • Spotřeba: Nua Sport cca 44 g = cca 124 m, Nord cca 16 g = cca 68 m

Focení mě potrápilo. Měla jsem jasnou představu: bude to nafocené s první knihou série. Jenže mi to zoufale nešlo. Stále tomu něco chybělo a vlastně jsem ani nevěděla, co to je. Ale pořád mi na těch fotkách něco vadilo. Stála jsem před rozhodnutím, jestli to vzdám a vymyslím jiný koncept (jako u lednových Frosty Windows) nebo to pokořím. Jak je z fotek vidět, nedala jsem se. Fotila jsem to asi třikrát nebo čtyřikrát, vždy s odstupem několika dní, když mě napadla myšlenka, čím by to mohlo být. Až ta poslední byla správná – pozadí bylo ve všech předchozích pokusech v teplé barvě. Jednou tmavé dřevo stolu, podruhé světlé dřevo podlahy, potřetí šedý beton (ale vše s teplým podtónem). Poslední sérii jsem nafotila na posteli na bílém prostěradle a ještě v postprodukci upravila vyvážení bílé, aby se tam nevkrádaly žádné teplé tóny. A konečně to k něčemu vypadá! Ne že by nebylo co zlepšovat, ale tyhle fotky už konečně vypráví ten zamýšlený příběh, jak jsme četli o dračici Safiře a já u toho často pletla… Mimo jiné i tyto ponožky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *