Stash Buster Spiral Socks – ZÁŘÍ 2021

Září je čas nového začátku. Zpátky do školy po prázdninách, zpátky do práce po dovolené… Bývá to čas, kdy hodiny dne zas běží rychleji a po líném létě máme pocit, že jsme se ocitli v nějaké spirále či víru, který nabírá na otáčkách. Takové jsou i Stash Buster Spiral Socks by Sharon Gerstman.

Tyto ponožky využívají techniku Helical knitting, kdy se pletou pruhy široké jen na jednu řadu a nevznikají tam žádné přechody při střídání barev, protože každá barva tvoří jednu dlouhou spirálu. Jediná dvě místa, která mohou být trochu rušivá, jsou u špičky a u lemu, kde vzor začíná a končí – tam najednou vidíme jednotlivé barevné spirály, respektive jejich začátky a konce. Ale jinak… paráda, dokonalé nepřerušované pruhy! S touto technikou už jistou zkušenost z minula mám, ale plést čtyřmi barvami najednou byl jiný level. A k tomu jsem to nedomyslela a pletla navíc i obě ponožky najednou metodou Magic Loop, takže management osmi klubíček byl hlavní výzvou.

Co je ale na tomto návodu naprosto geniální, je využití zbytků ponožkových přízí – v mé velikosti a při střídání čtyř barev stačilo na celé ponožky jen 3×11 gramů v kontrastních barvách a 16 gramů v hlavní barvě. Dokonalé využití zbytků ponožkové příze, stačí jen vybrat k sobě ladící barvy.

  • Příze: Filcolana Arwetta 363 Caramel (80% merino superwash, 20% nylon), Schoppel Wolle Zauberball 2396 Deyer Stories (75% Virgin Wool, 25% Nylon), Lang Yarns Jawoll Magic 840067 (75% Wool, 25% Nylon / Polyamide), Schoppel Wolle Crazy Zauberball 1660 Flussbett (75% Wool, 25% Nylon)
  • Velikost: 56 ok
  • Jehlice: 2,5 kruhové Drops Knit Pro
  • Vzorek: 30 ok x 40 řad = 10×10 cm hladkým žerzejem
  • Konstrukce: Toe Up, Flap heel
  • Spotřeba: Filcolana Arwetta cca 16 g = cca 68 m, kontrastní barvy po cca 11 g = cca 47 m (celková spotřeba cca 47g = cca 209 m)

V září vyrážíme znovu do víru všedních dní. Je potřeba nakoupit dětem školní potřeby a (protože přes prázdniny vyrostly) určitě i nové oblečení a boty. Na první školní den je totiž potřeba je slušné obléct a obout (a vybavit kytkou nebo čokoládou pro paní třídní). Kdo má doma schody, určitě se obouvá na nich. A tak jsem fotila na schodech. Takových úplně obyčejných schodech blízko našeho domu. S mými (relativně) novými polobotkami. Největším problémem bylo zajistit, aby klíčovou roli na fotce neměly boty, ale ponožky. A to je z velké části otázka kompozice. Hned na úvodní fotce se to daří jen díky tomu, že ty celkem nové, ještě neokopané a naleštěné polobotky jsou ponožkami hodně zakryté. Na druhé i třetí fotce jsem ale boty z obrázku tak trochu „vyšoupla“. Nejdřív u detailu vzoru použitím široce otevřené čočky, která na fotce vyrobila úzké pole ostrosti a tím soustředí náš pohled na vzor ponožek, a také ořezem, kdy ponožka zabírá největší plochu obrázku. U fotky oblečených ponožek jsem botu prostě hodně ořízla. Víte, že tam je (a je i ostrá), ale prostor vyplňují zejména ponožky. Obouvat, vyrážíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *