Frosty Windows Socks – LEDEN 2021

Začalo to tak, že jsem sledovala nějaká videa o pletení na YouTube. Byl leden roku 2021 a já jednoho dlouhého večera sledovala, jak Grocery Girls v jednom ze svých léta starých podcastů vyhlásily ponožkový KAL (Knit ALong, pletařky pletou „spolu“, tj. sice ne na jednom místě ale na jedno téma, sdílejí zkušenosti s pletením toho projektu a pak i foto pokroku a nakonec hotového výrobku, nejčastěji na ravelry, přičemž je často možnost vyhrát nějaké věcné ceny). V tomto KALu se celý rok pletly ponožky, konkrétně každý měsíc jedny, a ty ponožky měly mít nějaký vztah k tomu danému měsíci. Princip KALu obecně (aneb pleť to, co pletou ostatní) mě zatím nijak neoslovil, ale myšlenka měsíčních tématických ponožek v tu chvíli zarezonovala, protože jsem si krátce před Vánoci 2020 začala plést ponožkovou výbavu. Pár ručně pletených vlněných ponožek jsem tou dobou už měla a zjistila, že nosím vlastně už jen je. A protože těch pár ponožek nosím a peru stále dokola, trochu se ten provoz na nich začal podepisovat. Usoudila jsem tedy, že potřebuju víc ručně pletených vlněných ponožek, abych měla co střídat. A proč si tedy nehrát ještě víc a neplést „měsíční“ ponožky? 

Mé Frosty Windows Socks jsou ponožky, které mají připomínat zimu a mráz, který v lednu na oknech kreslí květy. Kdy já taková zamrzlá okna vlastně viděla naposledy? Je to hodně dlouho… Ale nevadí, připomenu si je na ponožkách. Vybrala jsem světle šedou přízi a hledala vzor, který by mi připomínal květy. Ne moc bohaté květy. Ne moc veselé květy. Ne moc živé květy. Volba padla na tento:

Pletla jsem obě ponožky najednou metodou Magic Loop od špičky a použila návod Little Cable Knee Highs by Purl Soho. Samozřejmě, oproti návodu byly jisté změny – první změnou byl vzor použitý na nártu a pak po celém obvodu ponožek v části nad patou, další pak délka ponožek. Ty jsem ukončila o dost dříve než nadkolenky z návodu 😉 , tj. ve výši cca 10cm od paty, poslední cca 4cm jsou pletené dvojitým patentem. 

  • Příze: Filcolana Arwetta 957 Very Light Grey (80% superwash merino wool, 20% nylon)
  • Velikost: Woman´s Small (60 ok)
  • Jehlice: 2,5 mm kruhové Drops Knit Pro
  • Vzorek: 34 ok x 46 řad = 10×10 cm hladkým žerzejem
  • Konstrukce: Toe-up, Flap heel
  • Spotřeba: cca 52 g = cca 215 m

Focení lednových ponožek probíhalo až zpětně v červenci, což nebyla úplně ideální situace – všecky nápady, jak fotit se sněhem, zamrzlými loužemi apod., logicky nešly realizovat. Myšlenka vyfotit je tak trochu low key stylem (světlé ponožky na bílém ubrusu vyšívaném bílými květy) se mi nepovedla realizovat, stále tomu něco chybělo a nedokázala jsem to spravit. Doufám tedy, že tmavozelený (a možná i stálezelený) porost na zídce by podobně mohl vypadat i v lednu. 

2 thoughts on “Frosty Windows Socks – LEDEN 2021

  1. Pingback: Saphira Socks – SRPEN 2021 | Meadowgallery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *